All Products
-
Multi Packing Machine
-
Screw Air Compressor
-
VFFS Packing Machine
-
Vacuum Seal Packing Machine
-
Corrugated Box Packing Machine
-
Tea Bag Packing Machine
-
Automatic Cartoning Machine
-
Aseptic Carton Filling Machine
-
Robot Palletizer Machine
-
Cup Filling Sealing Machine
-
Direct Drive Air Compressor
-
Reciprocating Piston Compressor
-
Oil Free Screw Air Compressor
-
Oil Free Piston Air Compressor
-
Air Compressor Head
-
Gasoline Portable Generator
-
Air Compressor Spare Parts
-
Fill Seal Packaging Machine
-
Mr.Isaac AsareOlar and the technical team at Xianyang Chic Machinery Co., Ltd were quick to answer questions and walk the Installation team through it all. In the end, the machine is working fine, and we are happy with this purchase.
Keywords [ 7 5kw piston type reciprocating compressor ] match 13 Products.
10hp 7.5kw Piston Type Reciprocating Compressor Low Pressure
| Name: | 7.5kw 10hp 380v 3Cylinder Belt Driven Low Pressur Piston Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.9m³/min |
| Pressure: | 1.0Mpa/10bar |
W 0.5 7.5kw Air Reciprocating Piston Compressor 180L Three Head
| Name: | W-0.5/30 180L 380V 7.5kw Piston Type Three Head Belt Driven Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.5m³/min |
| Cylinder: | 95mm*2 55mm*1 |
80mm*3 Reciprocating Piston Compressor head 10HP/7.5KW Positive Displacement with Air Compressor Head
| Type: | Positive Displacement Compressor |
|---|---|
| Cylinder: | 80mm*3 |
| Noise Level: | 60DB |
7.5KW 10HP Air Compressor Pump Head For Piston Type Compressor
| Name: | 7.5KW/10HP Belt Driven Reciprocating Piston Air Compressor Head |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.9m³/min |
| Cylinder: | 80mm*3 |
Oil Lubricated Piston driven screw type reciprocating displacement compressor with 150L Tank
| Cooling Method: | Air-Cooled, |
|---|---|
| Speed: | 930RPM |
| Type: | Positive Displacement Compressor Head |
4hp 300L Reciprocating Piston Compressor With Self Protection System
| Name: | 7.5kw 10hp 380v 2 Cylinder Belt Driven Reciprocating Piston Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.05m³/min |
| Cylinder: | 105mm*2 55mm*2 |
5.5kw Single Phase Reciprocating Piston Compressor Replacement Safety Use
| Name: | Heavy Industry Reciprocating Piston Air Compressor Belt 5.5kw 12.5Bar Single Phase |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.67m³/min |
| Cylinder: | 90mm*1 ;50mm*1 |
Single Crank Reciprocating Compressor Low Maintenance Air Cooled For Air compressor Head DV-2065
| Speed: | 920PRM |
|---|---|
| Efficiency: | Up To 95% |
| Lubrication: | Oil-Lubricated, |
200l Belt Reciprocating Piston Air Compressor 50hz 0.5m3 Min
| Name: | W-0.5/30 180L 380V 7.5kw Piston Type Three Head Belt Driven Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.5m³/min |
| Cylinder: | 95mm*2 55mm*1 |
Low Maintenance Reciprocating Piston Compressor head 10HP Water Cooled 60DB Noise Level Cylinder three
| Air Delivery: | 0.9m³/min |
|---|---|
| Speed: | 920RPM |
| Efficiency: | Up To 95% |

