All Products
-
Multi Packing Machine
-
Screw Air Compressor
-
VFFS Packing Machine
-
Vacuum Seal Packing Machine
-
Corrugated Box Packing Machine
-
Tea Bag Packing Machine
-
Automatic Cartoning Machine
-
Aseptic Carton Filling Machine
-
Robot Palletizer Machine
-
Cup Filling Sealing Machine
-
Direct Drive Air Compressor
-
Reciprocating Piston Compressor
-
Oil Free Screw Air Compressor
-
Oil Free Piston Air Compressor
-
Air Compressor Head
-
Gasoline Portable Generator
-
Air Compressor Spare Parts
-
Fill Seal Packaging Machine
Keywords [ air compressor replacement components ] match 48 Products.
Oil Lubricated 3 HP Air Compressor Head with 125 PSI Maximum Pressure
| Maximum Pressure: | 125 PSI |
|---|---|
| Horsepower: | 3 HP |
| Tank Capacity: | 30 Gallons |
Air Compressor Kit With User-Friendly Industrial-Strength Reciprocating Piston Compressor
| Weight: | 65 Kg |
|---|---|
| Working Pressure: | 8 Bar |
| Application: | Mining Industry |
General Industry Applicable New Industrial Electric Screw High Pressure Air Compressor
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | CHIC |
| Certification | CE |
Positive Displacement 8Bar Reciprocating Piston Compressor head Three Cylinder
| Cylinder: | 65mm*3 |
|---|---|
| Type: | Positive Displacement Compressor Head |
| Model: | DW-3065 |
5.5 kW Reciprocating Piston Compressor for 8 bar Pressure Requirements
| Displacement: | 360 L/min |
|---|---|
| Dimensions: | 1200mm X 480mm X 830mm |
| Noise Level: | Less Than 60 DB |
High Pressure Stationary Air Screw Compressor Manufacturer Good Selling Best Price
| Model: | CHIC-100A |
|---|---|
| Air Delivery(m³/min/Mpa): | 13.8/0.7;13.0/0.8;11.9/1.0;10.3/1.2 |
| Ambient Temperature(℃): | ≤45℃ |
8 Bar Reciprocating Piston Compressor AC-Powered Systems Industrial Air Compression
| Weight: | 95 Kg |
|---|---|
| Lubrication Method: | Oil Lubricated |
| Dimensions: | 1200mm X 480mm X 830mm |
Industrial 8Bar Reciprocating Piston Compressor with 2800rpm Speed and 2.2/3.0Kw/Hp Power
| Model: | DV-0.25/8 |
|---|---|
| Power(Kw/Hp): | 2.2/3.0 |
| Cylinder Dia×No.(mm): | 65×2 |
Reciprocating Piston Compressor Head Oil Lubricated Air Cooled Model Dv-3080
| Lubrication: | Oil-Lubricated |
|---|---|
| Noise Level: | 60 DB |
| Efficiency: | Up To 95% |
DV-2065 Durable Reciprocating Piston Compressor 60-90 dB Low Noise Positive Displacement Compressor
| Application: | Industrial, Commercial, Residential |
|---|---|
| Lubrication: | Oil-Lubricated |
| Speed: | 920 RPM |

