All Products
-
Multi Packing Machine
-
Screw Air Compressor
-
VFFS Packing Machine
-
Vacuum Seal Packing Machine
-
Corrugated Box Packing Machine
-
Tea Bag Packing Machine
-
Automatic Cartoning Machine
-
Aseptic Carton Filling Machine
-
Robot Palletizer Machine
-
Cup Filling Sealing Machine
-
Direct Drive Air Compressor
-
Reciprocating Piston Compressor
-
Oil Free Screw Air Compressor
-
Oil Free Piston Air Compressor
-
Air Compressor Head
-
Gasoline Portable Generator
-
Air Compressor Spare Parts
-
Fill Seal Packaging Machine
-
Mr.Isaac AsareOlar and the technical team at Xianyang Chic Machinery Co., Ltd were quick to answer questions and walk the Installation team through it all. In the end, the machine is working fine, and we are happy with this purchase.
Keywords [ 10hp screw air compressor ] match 29 Products.
Low Maintenance Reciprocating Piston Compressor head 10HP Water Cooled 60DB Noise Level Cylinder three
| Air Delivery: | 0.9m³/min |
|---|---|
| Speed: | 920RPM |
| Efficiency: | Up To 95% |
Single Crank Reciprocating Compressor Low Maintenance Air Cooled For Air compressor Head DV-2065
| Speed: | 920PRM |
|---|---|
| Efficiency: | Up To 95% |
| Lubrication: | Oil-Lubricated, |
7.5KW Dry Screw Compressor 1.15m3 Min Direct Drive 1.0HP
| Name: | CHIC-08BF 8bar Direct Driven Used Rotary Oil Free Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.15m³/min |
| Electricity: | Three Phase 380/60 Or 440/60 (V//Hz) |
7.5KW Industrial Screw Compressor Technologies 72dB 10HP
| Name: | 10HP 7.5KW 10Bar Direct Driven Used Rotary Oil Free Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.04m³/min |
| Electricity: | Three Phase 380/60 Or 440/60 (V//Hz) |
10L Belt Driven Screw Compressor Small 214KGS 1.1m3 Min
| Name: | 7.5kw 10hp CHIC-10A 8bar Belt Driven Used Small Rotay Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.1m³/min |
| Electricity: | Three Phase 220/60 Or 440/60 (V//Hz) |
8bar Helical Screw Compressor 7.5 Kw 10L 214KGS Belt Driven Type
| Name: | 7.5kw 10hp CHIC-10A 8bar 3 Phase Air Compressor Belt Used Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.1m³/min |
| Electricity: | Three Phase 220/60 Or 440/60 (V//Hz) |
Reciprocating Piston Compressor Head Oil Lubricated Air Cooled Model Dv-3080
| Lubrication: | Oil-Lubricated |
|---|---|
| Noise Level: | 60 DB |
| Efficiency: | Up To 95% |
DV-2065 Durable Reciprocating Piston Compressor 60-90 dB Low Noise Positive Displacement Compressor
| Application: | Industrial, Commercial, Residential |
|---|---|
| Lubrication: | Oil-Lubricated |
| Speed: | 920 RPM |
Oil Lubricated Piston driven screw type reciprocating displacement compressor with 150L Tank
| Cooling Method: | Air-Cooled, |
|---|---|
| Speed: | 930RPM |
| Type: | Positive Displacement Compressor Head |

