All Products
-
Multi Packing Machine
-
Screw Air Compressor
-
VFFS Packing Machine
-
Vacuum Seal Packing Machine
-
Corrugated Box Packing Machine
-
Tea Bag Packing Machine
-
Automatic Cartoning Machine
-
Aseptic Carton Filling Machine
-
Robot Palletizer Machine
-
Cup Filling Sealing Machine
-
Direct Drive Air Compressor
-
Reciprocating Piston Compressor
-
Oil Free Screw Air Compressor
-
Oil Free Piston Air Compressor
-
Air Compressor Head
-
Gasoline Portable Generator
-
Air Compressor Spare Parts
-
Fill Seal Packaging Machine
-
Mr.Isaac AsareOlar and the technical team at Xianyang Chic Machinery Co., Ltd were quick to answer questions and walk the Installation team through it all. In the end, the machine is working fine, and we are happy with this purchase.
Keywords [ 7 5kw oil free screw air compressor ] match 24 Products.
Industrial Air Compressor Head with Superior Performance and Durability
| Model: | DV-2065 |
|---|---|
| Voltage: | 120V/240V |
| Power: | 1.5KW/ 2 HP |
Low Maintenance 5.5HP Air Cooled Reciprocating Piston Compressor Head For Industrial Air Compressor Air Cooler
| Maintenance: | Low Maintenance |
|---|---|
| Cooling Method: | Air-Cooled |
| Noise Level: | 60 DB |
Oil Sight Glass and 3 HP Horsepower in 120V/240V Voltage Air Compressor Head for Industrial
| Motor Rpm: | 3450 |
|---|---|
| Cylinder: | 90mm*2 |
| Horsepower: | 3 HP |
3 HP Electric Two-Stage Air Compressor Pump 10 Gallons Tank Capacity For Professional
| Horsepower: | 3 HP |
|---|---|
| Cfm @ 40 Psi: | 14 |
| Number Of Cylinders: | 2 |
1.5KW 2 Hp Air Compressor Head For Reciprocating Piston Compressor
| Name: | 1.5KW/2HP Belt Driven Reciprocating Piston Air Compressor Head |
|---|---|
| Air Delivery: | 0.17m³/min |
| Cylinder: | 55mm*2 |
80mm*3 Reciprocating Piston Compressor head 10HP/7.5KW Positive Displacement with Air Compressor Head
| Type: | Positive Displacement Compressor |
|---|---|
| Cylinder: | 80mm*3 |
| Noise Level: | 60DB |
14 Cfm 40 Psi Campbell Hausfeld Cast Iron Air Compressor Head 10 Gallon Tank Capacity
| Horsepower: | 3 HP |
|---|---|
| Pressure: | 0.8Mpa/115psi |
| Voltage: | 120V/240V |
7.5KW Dry Screw Compressor 1.15m3 Min Direct Drive 1.0HP
| Name: | CHIC-08BF 8bar Direct Driven Used Rotary Oil Free Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.15m³/min |
| Electricity: | Three Phase 380/60 Or 440/60 (V//Hz) |
7.5KW Industrial Screw Compressor Technologies 72dB 10HP
| Name: | 10HP 7.5KW 10Bar Direct Driven Used Rotary Oil Free Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.04m³/min |
| Electricity: | Three Phase 380/60 Or 440/60 (V//Hz) |
8bar Helical Screw Compressor 7.5 Kw 10L 214KGS Belt Driven Type
| Name: | 7.5kw 10hp CHIC-10A 8bar 3 Phase Air Compressor Belt Used Screw Air Compressor |
|---|---|
| Air Delivery: | 1.1m³/min |
| Electricity: | Three Phase 220/60 Or 440/60 (V//Hz) |

